Storage Cabinets
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer is suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Apron Frame with Drawer |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Cabinet Type | Apron Frame with Drawer |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| For Use With (Application) | Used to Span Knee Space Areas Between Two Cabinets |
| Height (English) | 6 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Sink Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Sink Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 8 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 4 |
| Material | Phenolic |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Polypropylene Tall Cabinet with Doors
Fisherbrand™ Polypropylene Tall Cabinets are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| No. of Doors | 4 |
| Cabinet Type | Tall Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
ADA Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
| Includes | Removable Back |
|---|---|
| Height (Metric) | 82.9 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | ADA Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Finish | Urethane Powder Coating |
| Height (English) | 32.6 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - Formica Laminate Top, Square Cut Edge, with Glides
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| No. of Doors | None |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 58.25 in. |
| Product Type | Sink Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 148 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 68.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 27 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ ADA Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | ADA Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | ADA Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ Industrial Storage Cabinets - Formica™ Laminate Top, Square Cut Edge, with Casters
Heavy-duty steel cabinet Ideal for medical, school, or industrial use.
| Product Type | Cabinet |
|---|---|
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 21 x 22 x 31.32 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 34.875 in. |